התחברות לחשבונך
באישור משרד האוצר מס. רישיון 75972
סבסוד לעסקים קטנים
החשיבות של תזרים מזומנים לעסק

החשיבות של תזרים מזומנים לעסק

שני עסקים הרוויחו בשנת 2019 מעל 300,000 שקלים והוציאו 150,000 שקלים. לכאורה, שני העסקים נמצאים ברווחיות בשורה התחתונה בדו"ח המס. אך, אחד מהעסקים נאבק על קיומו, בעוד האחר ממשיך לפעול ללא לחץ כלכלי ומתפתח. מהו ההבדל ביניהם? תגלו בהמשך. במאמר זה נדון בחשיבות תזרים המזומנים לעסק, ובהבדל שהיא מסוגלת לחולל באיתנותו הפיננסית.

הצטמצמות עתודות המזומן מפתיחת העסק

מרבית העסקים הקטנים צומחים בצורה לא לינארית עוד מהשנה הראשונה, וממשיכים במגמה זו גם בשנים הבאות. לאחר בניית תוכנית עסקית תחילת הפעילות העסקית מבוססת על ההון העצמי של היזם או בעל העסק, על הלוואה או על השקעה ממקורות חיצוניים. בשלב זה, עתודות המזומן של העסק יהיו גבוהות בדרך כלל, ויתבססו על חישוב ההוצאות הראשוניות להקמתו.
בשלב זה, העסק מתחיל לרכוש מלאי, להעסיק עובדים, לשלם עלויות של שכירות, ביטוח והוצאות נוספות. עתודות המזומן של העסק מצטמצמות וכעת הוא תלוי ביכולתו לייצר הכנסות באופן אקטיבי ממכירת המוצרים והשירותים ללקוחות.
תקופה זו מהותית לבניית עתידו של העסק. אם ההוצאות גבוהות משמעותית מההכנסות ונוגסות במהירות רבה בעתודות המזומן, העסק עשוי למצוא את עצמו משלם ריביות גבוהות על חריגה ממסגרת האשראי, שימוש בכרטיסי אשראי (הנושאים ריבית יותר גבוהה מהאובליגו) וכן הוצאות נוספות הנובעות ממגבלות אשראי מצד הספקים. שלב זה מתאפיין בצמצום הוצאות שנועדו להגביר את כמות המכירות כמו הוצאות על שיווק ופרסום. ניהול מוקדם של ההוצאות וההכנסות, לרבות בניית צפי לתקופות מאתגרות יכול למנוע חנק כלכלי.

עסקים שמצליחים לנהל תזרים מזומנים יוכלו לשרוד

 בתחילת המאמר הזכרנו את שני העסקים המכניסים באותה שנה 300,000 ₪, ומציגים הוצאות של 150,000 ₪. אחד מהעסקים האלה תכנן את ההוצאות השנתיות בצורה מדוקדקת, כאשר זיהה שחודשי החגים יעניקו רווחה כלכלית, אך החודשים הקודמים להם ילוו בהוצאות ניכרות לרכישת מלאי. גם החודשים שלאחר החגים היו צפויים להיות חלשים עד תקופת החופש הגדול. עסק זה השתמש בפתרונות מימון יצירתיים כמו נכיון צ'קים שנשארו מלקוחות ששילמו בתשלומים בתקופה התוססת בחגים, כדי להמשיך ולפעול ללא לחץ גם בחודשים שאחרי.

העסק השני, לעומת זאת, לא השכיל להתכונן מראש לתקופות הקשות. הוא התבסס אך ורק על ההכנסות השוטפות וכאשר אלה לא הגיעו, החל לחץ כלכלי. התקופה שלאחר חגי תשרי הובילה ללחץ כלכלי לא צפוי, לצורך בלקיחת הלוואות מהירות וחוסר יכולת לרכוש מלאי רב לתקופת החופש הגדול.

מכאן, אפשר להבין את החשיבות הגדולה בתכנון מקיף של תזרים המזומנים. אומנם על כמות המכירות השנתית לא ניתן לשלוט, אך ניתן להשתמש בכספים עתידיים כבר היום באמצעות נכיון צ'קים.

 הכרות עם הנישה שבה פועלים ואיזון בין חודשים מניבים המלווים בהכנסות רבות, לחודשים "חלשים" עם כמות הכנסות מועטה, תסייע לעסק להתנהל לאורך כל השנה בצורה מאוזנת, ולהגדיל את רווחיו לאורך זמן.  

יש ברשותך צ'ק אותו אתה מעוניין לנכות?

צור עמנו קשר ונחזור אליך תוך שעה!

התחייבות למחיר הטוב ביותר!

צילום השיק

כל הסיבות לבחור - בית מאור

החברה הגדולה והמובילה בישראל עם אלפי לקוחות מרוצים!

התחייבות למחיר הטוב ביותר, קבלו הצעה מיידית!

מסלולים מסובסדים לעסקים קטנים ובינוניים

X
פתיחת חשבון
זה פשוט וללא עלות!
Whatsapp קבלת הצעת מחיר מיידית